Otázky srdce – nechat se vést energií srdce

by Petra

Fungují vám afirmace? Mně ne, tedy ne v tom smyslu, jak se prezentují. Je totiž pravda, že mi afirmace dokázaly zvednou náladu a svým způsobem naladit, přeladit, ale v trochu jiném smyslu. Vždy pro mě byly poměrně spolehlivý způsob, jak sama sebe pobavit ;-) Podstata afirmací je totiž ve snaze přesvědčit sám sebe o něčem. Někdy jsou afirmace popisované jako programování podvědomí nebo přetváření negativních myšlenek v pozitivní. Určitě to pro někomu může být v nějakém období nebo v nějaké situaci nápomocné, byť by to by mělo být jen k tomu si uvědomit, že často sklouzává k opaku.

Osobně v afirmacích vnímám určitý tlak, který pramení v něčem, co by se dalo nazvat sebe-manipulace, kdy se snažíme přesvědčit o něčem, čemu momentálně nevěřím – kdybychom tomu věřili, byla to naše pravda a asi bychom neměli žádnou potřebuji tvořit si na to afirmace…

V čem jsou otázky srdce jiné?

Podstata otázek srdce může někomu připomínat právě afirmace, ale nejde o to, o něčem se ujišťovat nebo sám sebe přesvědčovat, ale otevřít se v dané záležitosti sám sobě, svému srdci, vnímat to, co nám k tomu chce sdílet naše pravé já.

Například věta „Jsem otevřená změnám v souladu se svým srdcem“ Kdybych tomu otevřená byla, nemusela bych si takovou větu říkat. Jestliže nejsem nebo si nejsem jistá, zda v něčem v souladu sama se sebou jsem, pak bych (já) v té větě pro sebe vnímala určitý rozpor. Ano, zní to tak, jak by se mi „hodilo“, aby to bylo, ale asi by mě hned napadlo, kde všude tomu tak momentálně není.. tedy, že bych říkala to, co není tak, jak opravdu v sobě nyní cítím.

Když by se měla tato věta změnit na otázku srdce vzniklo by „Proč jsem otevřená změnám v souladu se svým srdcem?“

Když si to vyzkoušíte – ideálně, když si to spojíte s něčím, v čem cítíte, že tomu tak úplně není, tak  možná zjistíte, že mysl se nezvykle zarazí – co jako na tohle vymyslet  za odpověď. Tím se můžete otevřít tomu, co je za tou jinak hlasitou duální myslí..

Otevřením se otázce srdce může být provázáno také různými projevy na fyzické úrovni, které obecně nazývám „jiskřením“. Někdo nic takového cítit nemusí a může vnímat energie jinými způsoby nebo „jenom“ na chvíli utichne jeho mysl a i jen to mnohdy nebo u mnoho lidí je o hodně klid-tvořící než se tlačit se do „pozitivních“ myšlenek…

I ve tvoření otázek to chce trochu cvik, aby otázky odpovídaly vašemu celkovému nastavení. Osobně bych například nepoužívala otázku „Proč jsem zdravá?“, ale formulovala jí spíše ve smyslu „Proč vnímám potřeby mého těla a s důvěrou je naplňuji?“ nebo „Proč jsem otevřená tomu, co mi moje koleno zrcadlí, k jakým změnám vede?“ Ale je na každém, co jemu osobně je blízké, zkoušejte dle libosti 🙂

Otázky srdce vnímám jako skvělý komunikační nástroj, jak více porozumět sama sobě a tomu, kam nás naše srdce, naše pravé já, vede.

Nemusí vám hned přijít nějaký vhled, ale přesto můžete cítit spojení na energii srdce.. a když této energii zůstanete otevřeni, věci za začnou nově skládat. Možná se postupně otevřete novému pohledu na něco nebo si začnete více všímat toho, pod vlivem čeho jednáte.. Netvořte si žádné představy, jak a co vám energie srdce do života přinese. Jen se jí skrze otázky srdce otevřete a důvěřujte jí…

Otázky srdce dokáží pomoci otevřít se sám sobě, porozumět tomu, co nám k něčemu chce sdělit to, co mnohdy nejde přes hlasitou a ihned vše hodnotící mysl, neslyšíme… naše srdce..

Každé poselství zakončují právě otázky srdce odpovídající poselství.

Samozřejmě si můžete s otázkami srdce hrát i sami a vymýšlet si vlastní i na jakémkoli jiná téma.

Foto Moni Hruška ♥

You may also like

Leave a Comment