Stromové esence

Stromové esence Rozkvést – Zahrada

Naše zahrada se nachází na okraji lesa na hektarovém pozemku na úpatí vrchu Radyně u Plzně. Zahrada vznikla v 50 letech na základě projektu vypracovaném zahradním architektem jako jakési arboretum – živá sbírka dřevin. Proč tento nápad vznikl bohužel netušíme, ani to, proč do jeho vzniku původní majitel investoval velké množství energie a záhy se rozhodl pozemek prodat. Od Tondovo rodičů, kteří pozemek od původního majitele koupili, víme jen to, že založením zahrady si pravděpodobně splnil svůj sen majitel, ostatní členové rodiny k pozemku asi příliš nepřilnuli. Každopádně zahrada přešla do vlastnictví Tondovo rodiny, která ráz zahrady zachovala.  

Díky tomu je dnes jaká je – přírodní, stromová, s ovocným sadem, loukou, ohraničená vzrostlými stromy, řada nemístního původu (v okolí jiné takové nerostou). Na zahradě se v různě hojném počtu vyskytují z ovocných stromů zejména jabloně, dále švestky, třešně, hrušky. Z listnatých jsou zde lípy, břízy, ořešáky, javory, duby, kaštany, buk, hloh, lísky, bezy, habry, topoly, jasany. Z jehličnatých borovice, modříny, smrky, jedle, je zde například i keřový tis a stromová túje.  

Zahrada má své specifické mikroklima. Je výjimečná nejen rozlohou (v místě, kde se nachází), ale zejména svým složením a energií.   Já zde bydlím od roku 2004. S některými stromy jsem úzké spojení hned (mezi ně patří zejména velká bříza u domu), s některými vzniklo spojení až po nějaké době zde strávené.

Stromové esence Rozkvést jsou esencí daného druhu stromu a vznikají v napojení na stromy na zahradě, více o stromových esencí Rozkvést.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *